Morseovka

pro dekódování čti z leva do prava

Morseova abeceda (morseovka) byla a stále je poměrně rozšířeným způsobem šifrované komunikace mezi skauty. V dnešní době už si sice morseovku může najít kdokoliv, ale dekódování zpráv nezkušenému člověku chvíli zabere. Pro snazší zapamatování jednotlivých písmen existují pomocná slova, která vidíte v dolní tabulce uprostřed. Podle slabik tohoto slova tak určíte jednotlivá písmena. A naopak se morseovka dešifruje. Jak jednoduché, že?

V době, kdy byl skauting zakázán se této šifry používalo každodenně. Dokonce se stala věc, že někteří skauti byli při odbojové činnosti zatčeni a potom rozmístění různě do cel, aby nebyli spolu. Každý z nich pak musel jít k výslechu. Oni přesto, že nebyli spolu v jedné cele, se právě díky morseovy abecedy domluvili na společné verzi výpovědi toho co se stalo. Díky toho byla většina z nich propuštěna domu. Trest dostali jen hrdinní starší skauti, kteří vzali činnost zbytku na sebe. Celý příběh

Nejznámější morseovou zprávou na světě je nouzový signál SOS, který se značí jako: •••/—/•••

Během klasických schůzek se některé základní (nejjednodušší) šifry budeme určitě spolu učit a procházet.
Možná také vymýšlet vlastní, psát neviditelným inkoustem, hrát si na Sherlocka Holmese, apod.

Pro návrat na úvodní stránku klikněte zde.