Oheň

Seznámení:

Jedna z nejdůležitějších věcí v životě, bez kterých se neobejdete.
Umět oheň připravit, rozdělat a udržovat.
V extrémních podmínkách je oheň důležitý fyzicky i psychicky.
Je to velká morální síla, díky které se dokážete v nouzi pohnout, poskytuje vám teplo, můžete si díky něj usušit oblečení a výbavu, převařit vodu a uvařit jídlo nebo jej můžete požít k signalizaci.

Protože existuje nepřeberné množství literatury zabývající se tímto, zde se dozvíte jen to nejdůležitější (podrobněji pak na schůzce).

Postup:

Oheň potřebuje tři základní složky: kyslík, palivo, teplo. Než vám sám oheň začne dávat teplo, sám jej nejprve potřebuje.
Není to však tak, že by jste uřezali kmen stromu, zvedli ho mírně nad zem, aby měl kyslík a zapalovač přiložili ke kmeni, aby během vteřiny chytil. Takhle opravdu ne.
Sirkou (prvotním teplem) se zapalují nejmenší paliva. Říká se jim TROUD. Troud je materiál, který chytne velmi rychle pří nízké teplotě. Bývají to vláknité materiály, jako třeba nadrcená kůra břízy, suché jemné piliny, vystýlka ptačích hnízd, či koudel.
Na troud se pokládají jemné tenké větvičky (nejčastěji smrkové – chrastí) nebo suché šišky. Poté lze již přidávat širší dřeva.

Při rozdělávání ohně by jste měli myslet na základní tři věci které oheň potřebuje a ani jeden neopominout, často se zapomíná na kyslík. Člověk tak na troud naskládá co nejvíce podpalového dříví a ihned na to tlusté, všechno pěkně upěchuje, až nezbude jediná mezírka, kudy by se kyslík prodral… Pozor také na druhý případ, kdy na troud pro jistotu dáme tři klacíčky, aby se kyslík dobře šířil – také špatně. Množství kolik čeho dát pro rozdělání ohně nikde nenajdete, to se naučíte až v praxi.

Ohniště:

Je místo, kde bude oheň hořet. Ne všude je vhodné oheň rozdělávat a musí se vybírat pečlivě. Pamatujte, že oheň vás má hřát, chránit a umožnit vaření. Dávejte pozor na šíření ohně! Oheň musíte mít přesně ohraničený a za vymezené území se nesmí dostat. Ohniště ohraničujeme kameny, ale i za nimi musíme dát všechno suché, co by mohlo náhodně chytit, pryč, to aby jste náhodou nepodpálili celý les… Nezapomeňte, že může foukat vítr, který by mohl roznést uhlíky pryč – o důvod víc dát kolem dokola ohně kameny.

Bez zápalek:

Existuje řada možností, jak rozdělat oheň bez zápalek. V různých situacích budete nuceni použít různé metody, proto je vhodné vědět aspoň že nějaké metody jsou a nemusíme se spoléhat jen na zápalky, které lehce zvlhnou.

  • Dnes nejrozšířenější způsob – KŘESADLO
  • pokud máte jakoukoliv BATERII máte šanci rozdělat oheň.
  • LUPA – jen za slunečného počasí.
  • TŘENÍM DŘEV – jen pro silné, trpělivé a odvážné.

Typy ohňů:

  • Pyramida (týpí) – oheň vhodný pro vaření i pro udržování tepla. Vyžaduje však dostatek dříví.
  • Paprskovitý – malý a úsporný na dřevo. Plamen hoří uprostřed a okolní polínka se přisunují do středu dle potřeby. Vhodné také pro vaření.
  • Pagoda – Podobný s hranicí. Polínka jsou naskládána těsně u sebe od nejsilnějších a nejdelších k nejtenčím a nejkratším. Oheň vydrží déle a může být použit jako celonoční.
  • Hranice – Vydává velké teplo a světlo, protože mezi polínky jsou větší mezery a plamen tím má lepší přísun kyslíku. Vhodný pro vření a signalizaci.

Pro návrat na úvodní stránku klikněte zde.
Můžeme také doporučit:
druhy ohňů
oheň bez zápalek